Ankyloglosja

Skrócone wędzidełko języka czy to problem?

Usłyszałam diagnozę, że moje dziecko ma zbyt
krótkie wędzidło języka. Co dalej z tym zrobić?

Wędzidełko języka to małe, cienkie pasmo tkanki, które łączy język z dnem jamy ustnej ( wędzidło języka) lub wargi i policzki z dziąsłami. Jest to ważna struktura anatomiczna, odgrywająca kluczową rolę w mowie, jedzeniu i oddychaniu.
Niemniej jednak, niektórzy ludzie mogą doświadczać problemów związanych z ich wędzidełkiem, co może wpłynąć na ich zdrowie i jakość życia. Podcięcie lub wycięcie wędzidełka języka, znane również jako frenulektomia lub frenotomia, to procedura, która
może pomóc w rozwiązaniu niektórych z tych problemów, na przykład trudności w
artykulacji głoski / r /.

Objawy krótkiego wędzidełka języka
O krótkim wędzidełku języka świadczyć wiele różnych objawów. Najprościej sprawdzić, czy czubek języka układa się w ” igłę”, czy może tworzy się serduszko, rozdzielając jakby język na pół. Dziecko mające zbyt krótkie wędzidło nie wykona pionizacji języka, czyli go nie uniesie, nie dotknie nosa ( nawet nie wystawi języka z buzi).

Trudności artykulacyjne
Osoby z ankyloglosją, bo taka jest specjalistyczna nazwa, mają trudności w wymawianiu niektórych głosek, np. szeregu szumiącego, /r/, może wystąpić też seplenienie jako skutek braku możliwości podniesienia języka.

Ankyloglosja a trudności z jedzeniem
Niewiele osób wie, że zbyt krótkie wędzidło języka powoduje także trudności w jedzeniu, szczególnie w trakcie karmienia piersią, gdy noworodek lub niemowlę nie może wykonać językiem odpowiednich ruchów. Wówczas czasem podcina się wędzidełko jeszcze w
szpitalu, zabieg wykonuje laryngolog.

Oddychanie nosem a skrócone wędzidło
Przy ankyloglosji mogą wystąpić problemy z oddychaniem torem nosowym, zwłaszcza podczas snu, co może prowadzić do bezdechu sennego i innych poważnych problemów zdrowotnych, gdyż oddychanie ustami jest nienormatywne.

Dla kogo podcięcie?
Podcięcie wędzidełka języka to procedura, która może pomóc w rozwiązaniu tych problemów. Podczas tej procedury lekarz -chirurg szczękowy, przecina lub wycina wędzidełko, aby umożliwić większą swobodę ruchu języka. Zazwyczaj wykonuje się to
podczas krótkiego zabiegu w znieczuleniu miejscowym.

Przygotowanie do zabiegu podcięciaDo zabiegu jednak trzeba przygotować wędzidło ćwiczeniami i masażami, aby je
uelastycznić. Zaleca się, aby przed zabiegiem konsultować z logopedą ćwiczenia, które można wykonać w domu. Nie powinno wykonywać frenotomii “z marszu”, zapisując się do specjalisty od razu na zabieg.

Blizna po podcięciu
Po podcięciu wędzidełka, pacjenci mogą odczuwać pewne dyskomfort i opuchliznę, ale te objawy zazwyczaj ustępują w ciągu kilku dni. Trzeba pamiętać o tym, żeby bliznę masować, aby nie doszło do zrostów i ostatecznie jeszcze krótszego wędzidła. Najlepiej skonsultować wędzidło na drugi, trzeci dzień po zabiegu z logopedą lub mioterapeutą, który pokaże, jak prawidłowo masować bliznę.

Przeciwwskazania do zabiegu
Zabieg przynosić wiele korzyści, jak w każdym zabiegu medycznym, istnieje również ryzyko potencjalnych powikłań, dlatego decyzję podejmuje zawsze lekarz, po dokładnym rozważeniu wskazań i ryzyka. Na pewno należy zachować ostrożność, jeśli jest się uczulonym na leki, w tym na znieczulenie oraz gdy ma się problemy z krzepliwością krwi lub skłonnościami do zrostów i
zbliznowaceń.

Skalpel czy laser?
Często rodzic zastanawia się, który rodzaj zabiegu jest bezpieczniejszy i mniej traumatyczny dla dziecka. Zanim podejmie się decyzję, trzeba wiedzieć, że są dwie metody- tradycyjna, czyli skalpelem i “nowoczesna”, czyli wiązką laserową. Metoda z pewnością mniej “krwawa”, jednak nie każde wędzidełko może być podcięte laserem. Zależy to od stopnia ankyloglosji oraz od oczekiwanego efektu. Pamiętajmy, że laser wypala tkankę, a skalpel ją przecina.

Czy warto podcinać wędzidełko?
Wiele osób, które poddały się frenulektomii, zgłasza poprawę jakości swojego życia. Mogą łatwiej mówić i jedzenie oraz oddychać. Dlatego, jeśli masz problemy z wędzidełkiem języka, warto porozmawiać z logopedą, chirurgiem szczękowym, ortodontą o możliwości podcięcia wędzidełka. Jednak należy pamiętać, że zabieg to początek nowej drogi, a nie rozwiązanie
wszystkich problemów.
Język uwięziony przez lata skróconym wędzidełkiem nie będzie od razu sprawny i elastyczny. Należy intensywnie ćwiczyć, aby go wzmocnić, jak każdy inny mięsień w naszym ciele.

Opracowanie Kamila Posobkiewicz- logopeda, terapeuta miofunkcjonalny

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *